Schronisko Jagodna

Panorama znad schroniska
Hartmannsbaude, ok. 1895r.
Brandbaude, widok od strony Mostowic, ok. 1915r.
Brandbaude widok z drogi na Bystrzycę, ok.1925r.

"Tam, gdzie zbiegają się przyjazne drogi,
cały świat przez chwilę wydaje się domem."

Hermann Hesse


Są takie miejsca w naszych polskich Sudetach, gdzie wciąż jeszcze to do Natury należy ostatnie słowo. Miejsca, stanowiące enklawę kojącej ciszy i spokoju, gdzie żywy jest duch prawdziwego turysty, wędrującego z pozdrowieniem na ustach. Takim właśnie miejscem są Góry Bystrzyckie. W samym zaś sercu tychże gór, na (umownej) Przełęczy Spalona, 811 m n.p.m, znajduje się nasze schronisko – Jagodna.

Budynek schroniska powstał ok. 1895 r. na miejscu przydrożnego zajazdu niejakiego Hartmanna. Początkowo pełnił rolę okazałej gospody w stylu sudeckim, a później również schroniska udzielającego noclegów noszącego nazwę Passhöhe Baud lub Gasthaus von Furchner ("Na Przełęczy Spalonej"). Po odkryciu przez narciarzy walorów okolicy, gospoda przekształciła się w schronisko turystyczne. Kłodzkie Towarzystwo Górskie, które stało się właścicielem budynku w 1927 r., po remoncie trwającym do 1933 r. nadało mu nazwę Brandbaude. Wiadomo też, że w 1938 r. oferowano tu 30 miejsc noclegowych. Ciekawostką z czasów budowania w pobliżu Autostrady Sudeckiej są bunkry zamaskowane jako budynki gospodarcze.

Po 1945 r. budynek został zdewastowany i rozszabrowany. W 1948 r. schronisko przejął Oddział Kłodzki PTT, który po remoncie zwiększył liczbę miejsc noclegowych i przemianował jego nazwę na Schronisko "Spalona" lub "Na Przełęczy Spalona". Liczba miejsc noclegowych wynosiła 80, z czego 30 w zbiorowej sali na strychu. Budynek kilkukrotnie poddawano remontom. Pod koniec lat sześćdziesiątych nazwę zmieniono na Schronisko PTTK "Jagodna", która funkcjonuje do dziś. Sala jadalna, mieszcząca się w przeszklonej werandzie, z dawnym wystrojem, zachowała wiele z klimatu starej gospody. Dogodny dojazd, położenie na grzbiecie, w miejscu gdzie krzyżuje się kilka szos, duktów leśnych i szlaków turystycznych sprawia, że schronisko jest doskonałą bazą wypadową dla turystów uprawiających różne formy turystyki – zmotoryzowanych, pieszych, rowerzystów i narciarzy. W pobliżu funkcjonuje wyciąg narciarski, utrzymywane są trasy narciarstwa biegowego, znajdują się też liczne szlaki piesze, rowerowe a także przebiega tędy Sudecki Szlak Konny.

Brandbaude widok z drogi na Jagodną, ok. 1935r.
Brandbaude, widok zza budynku na Masyw Śnieżnika i wieś Brand (Spalona), 1939r.
Brandbaude zimą, lata 30. XXw.
Brandbaude z altanami, ok. 1940r.