GÓRY BYSTRZYCKIE
Góry Bystrzyckie – pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Ciągnie się na długości ok. 40 km - od Przełęczy Międzyleskiej do Obniżenia Dusznickiego. Ogólna powierzchnia Gór Bystrzyckich to ok. 250 km2. Od zachodu przez Dolinę Górnej Bystrzycy Góry Bystrzyckie graniczą z Górami Orlickimi, od północy poprzez Obniżenie Dusznickie i Piekielną Dolinę z Górami Stołowymi, od północnego wschodu oddzielone są stromym tektonicznym uskokiem od Rowu Górnej Nysy, zaś na południowym zachodzie pasmo lekko obniża się ku Dolinie Dzikiej Orlicy, Przełęcz Międzyleska (534 m n.p.m.) oddziela je od Masywu Śnieżnika. Grzbietem Gór Bystrzyckich przebiega wododział między zlewniami mórz – Bałtyckiego i Północnego. Umowna Przełęcz Spalona (811 m n.p.m.) dzieli pasmo na dwie części – południową i północną. W części południowej znajduje się najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodna (977 m n.p.m.); inne ważne szczyty w tej części to m.in. Czerniec (891 m n.p.m.), Gniewosz (853 m n.p.m.), Dębosz (772 m n.p.m.) i Bochniak (713 m n.p.m.) W części północnej dominuje Łomnicka Równia (898 m n.p.m.); inne ważne szczyty to m.in. Biesiec (833 m n.p.m.), Wolarz (852 m n.p.m.) i Kamienna Góra (704 m n.p.m.).
PRZEŁĘCZ SPALONA
Przełęcz Spalona to tradycyjna, choć fizjograficznie nieuzasadniona nazwa miejsca (811 m), w którym Autostrada Sudecka przecina grzbiet Jagodnej pod szczytem Sasin (867 m) w Górach Bystrzyckich. Właściwa Przełęcz Spalona natomiast, znajduje się na wysokości 788 m n.p.m. i leży nieco na północny zachód poniżej schroniska Jagodna. Nazwa zarówno umownej jak i prawdziwej Przełęczy (niem. Brandpass) pochodzi od położonej poniżej wsi Spalona, ta zaś prawdopodobnie od wielkiego pożaru, który wybuchł podczas długotrwałej suszy w 1473 r. i przez 6 tygodni niszczył okoliczne lasy. W miejscu pogorzeliska, rozwinęło się osadnictwo – założona została wieś Spalona.
Miejsce to, już w połowie XVIII wieku miało pewne znaczenie turystyczne. Wtedy to bowiem stanął w tu pierwszy lokalny gościniec. Potem, w 1864r, powstała Spalona Droga łącząca Bystrzycę Kłodzką z wioskami w dolinie Dzikiej Orlicy. W tym też okresie, na widokowej „przełęczy” powstała gospoda Hartmannsbaude. I tak nieprzerwanie, aż po dziś dzień, w miejscu tym koncentruje się okoliczny ruch turystyczny, którego oś stanowi Schronisko PTTK Jagodna.