Turystyka rowerowa

Każdy posiadacz czy to roweru górskiego, trekkingowego czy szosowego znajdzie w okolicach Schroniska Jagodna odpowiednie dla siebie trasy. Stało się to za przyczyną dwóch równoległych pasm górskich o bardzo wyrównanej linii grzbietu, czyli Gór Bystrzyckich i Orlickich, które stwarzają szczególnie dobre warunki dla turystyki rowerowej. Góry te pokryte gęstą siecią leśnych duktów, dróg szutrowych oraz dobrej jakości asfaltowych w połączeniu ze zróżnicowaną rzeźbą terenu sprawiają, że okolice Schroniska Jagodna są znakomitym miejscem do rekreacyjnej i sportowej jazdy na rowerze. Każdy może wybrać trasę odpowiedniego do własnych umiejętności i kondycji!

Poniżej przedstawiamy przebieg okolicznych szlaków rowerowych:

  • Przez Spaloną, gdzie znajduje się schronisko Jagodna wiedzie szlak o długości 45 km ze Szczytnej do Bystrzycy Kłodzkiej, w większości drogami gruntowymi przez Góry Bystrzyckie i Rów Górnej Nysy. Ze Szczytnej przez Kamienna Góra, dolinę Bystrzycy, Młoty dojedziemy do schroniska Jagodna w Spalonej. Potem przez Porębę i Długopole Zdrój dojedziemy do Bystrzycy Kłodzkiej. Trasa ta oznaczona jest kolorem zielonym i nosi nr 101.
  • 2 km od schroniska Jagodna znajduje się trasa niebieska nr 93, która prowadzi z Domaszkowa przez Gniewoszów, Rudawę, Młoty, Wójtowie, Starą Bystrzycę do Bystrzycy Kłodzkiej.
  • W odległości 3 km od schroniska Jagodna przebiega międzynarodowa trasa rowerowa ER 2 – Szlak Liczyrzepa (odcinek ER-2B o długości 67 km), prowadzący z Międzylesia do Ostrej Bramy (Czechy). Szlak biegnie przez Góry Bystrzyckie, Dolinę Dzikiej Orlicy i Góry Stołowe. Przebieg: Międzylesie – Lesica – Niemojów – Rudawa – Mostowice – Lasówka – Rozdroże Pod Bieścem – Szczytna – Batorów – Batorówek – Karłów – Ostra Góra (granica czeska).
  • Trasa czerwona nr 102 prowadzi z Pokrzywna, Drogą Wieczności przez Hutę do Mostowic, które znajdują się ok. 3,5 km od schroniska Jagodna.
  • Czarna trasa nr 104 biegnie ze Szczytnej przez schronisko pod Muflonem, Duszniki Zdrój, Zieleniec do odległej o 8 km od schroniska Jagodna Lasówki.
  • Żółta trasa nr 103 to łącznik z Dusznik Zdroju do doliny Bystrzycy.
  • Niebieska pętla nr 105 wokół Dusznik Zdroju wiedzie przez Zieleniec, rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem i schronisko pod Muflonem.
  • Wokół Polanicy Zdroju biegnie żółta trasa MTB 100.
  • Ostatnią trasą wyznakowaną w Górach Bystrzyckich i Orlickich jest zielony łącznik nr 106 odchodzący od szlaku ER2 do Kamieńczyka.

W Schronisku Jagodna znajduje się wypożyczalnia rowerów górskich. Jest to doskonała okazja, aby poznać piękno Gór Bystrzyckich i Orlickich na dwóch kółkach. Możemy wytyczyć sobie łatwą trasę asfaltową o niewielkiej różnicy wzniesień, ale także trudne techniczne podjazdy i zjazdy po szutrowych szlakach. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wycieczek rowerowych, których początek i koniec znajduje się przy naszym Schronisku.

Polecane trasy rowerowe - zobacz na mapkach:

Jesteś tutaj