Narciarstwo biegowe

W sezonie 2009/2010 dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powstał w Spalonej i Lasówce prawdziwy ośrodek narciarstwa biegowego realizowany przez Gminę Bystrzyca Kłodzka. Zakupiono nowoczesny ratrak i skuter do utrzymywania tras, szlaki odpowiednio oznakowano, a także wydano mapy i foldery. Nieocenione jest tutaj wsparcie i współpraca z Lasami Państwowymi, które są właścicielem terenów, na których wytyczono trasy. Łączna długość tras w Spalonej i Lasówce to około 40 kilometrów urozmaiconych szlaków, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy, dla turystów rekreacyjnych, ale także dla dzieci.

Region Spalonej to tylko część z całego systemu tras biegowych, gdyż projekt unijny objął swoim zasięgiem dwie gminy z Polski (Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój) i dwie gminy z Republiki Czeskiej (Orlickie Zahori, Olesnice w Orlickych Horach). W ramach projektu zakupiono cztery nowe ratraki Pistenbully 100 oraz skutery śnieżne. Łącznie system tras to ponad 200 km maszynowo uprawianych szlaków biegowych, połączonych ze sobą w spójny projekt, gdzie przekraczamy granice polsko-czeską wielokrotnie, a przygoda nie ma końca. To z pewnością najlepsza oferta narciarstwa biegowego w Polsce!

Konfiguracja tras od początku przechodziła kilka modyfikacji, ale od sezonu 2012/2013 możemy mówić o idealnym ich przebiegu i najlepszych z możliwych walorach krajobrazowo-poznawczych. Zimowa sceneria jest tutaj bajkowa, nadal niewielki ruch turystyczny gwarantuje ciszę i spokój, a brak opłat za wstęp czy parking powoduje, że jest to także ekonomiczny wariant aktywnego wypoczynku. Na polany biegowe wejdziemy prosto z parkingu przy Schronisku, bezpośrednio obok znajduje się także Centrum Narciarstwa Biegowego MADSHUS - wypożyczalnia, szkoła, serwis.

» Dwie polany biegowe przy Schronisku Jagodna

» Trasa czarna

wersja Mała Jagodna | 12.0 km |
wersja Duża Jagodna | 14.0 km |
Sudecka | 15.0 km |

Różnica wzniesień:
800 – 977 m n.p.m.

Opis:
Główne trasy w Górach Bystrzyckich w rejonie Spalonej. Wspaniałe pętle, urozmaicone w swoim przebiegu, a do tego bardzo widokowe. W czasie tych wypraw będziemy mieli możliwość podziwiania Masywu Śnieżnika po stronie wschodniej oraz Gór Orlickich po stronie zachodniej. Mamy tutaj kilka podejść, ale łagodne zjazdy je rekompensują a piękne widoki, dzika natura i otaczająca przyroda gwarantują udaną pełną wrażeń przygodę.

» Trasa czerwona | 4.6 km |

Różnica wzniesień:
800 – 870 m n.p.m.

Opis:
Podstawowa pętla w pobliżu polan biegowych i parkingów, najkrótsza jednak trudniejsza od pętli zielonej. Prowadzi przez leśne drogi i ścieżki, na trasie nieduże podejścia i zjazdy, brak większych przewyższeń.

» Trasa zielona | 6.0 km |

Różnica wzniesień:
800 – 840 m n.p.m.

Opis:
Druga pętla pod względem długości, jednak łatwiejsza od pętli czerwonej. Trasa wprowadza nas trochę głębiej w zimową scenerię leśnych ścieżek i dróg. Bardzo łagodna, delikatne podejścia oraz zjazdy pozwalają nabrać odwagi i pewności przed zdobywaniem kolejnych tras. Idealna dla początkujących.

» Trasa niebieska | 7.0 km |

Różnica wzniesień:
660 - 830 m n.p.m.

Opis:
Długa trasa prowadząca leśnymi drogami do Mostowic, gdzie możemy przekroczyć granicę i kontynuować bieganie na trasach przygotowanych przez partnerów programu - Orlickie Zahori. Bardzo przyjemna trasa, szczególnie w stronę Mostowic, gdyż ciągle lekko opadająca, ale powrót musi być pod górkę... Przewyższenie nie jest duże, więc jest to trasa przyjemna i łagodna.

TRASY BIEGOWE W SPALONEJ – MAPA

Jesteś tutaj